Seitenkopf
platzhalterHomepagetrennlinieFilmytrennlinieRelacjetrennlinieRecenzjetrennlinieGaleriatrennlinieOpis projektu trennliniePrasa o nas trennliniePartnerzytrennlinie
 
Filmy
2019 | 2018 | 2016 | 2015 | 2014 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007

Grudzień 2008 | "Baśnie i bajki polskie"

"Baśnie i bajki polskie" prezentujemy dzięki uprzejmości i współpracy TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.

Zaczarowane Pantofelki
Zaczarowane pantofelki
animacja 13’, scenariusz na podstawie bajki Narcyzy Żmichowskiej pt. "Zła córka" i reżyseria Aniela Lubieniecka, 2005

Mela pragnie mieć wspaniałe czerwone pantofelki ze sklepu. Nie chce przyjąć tych zrobionych przez tatę, ubogiego szewca. Wkrótce zostaje zaproszona do pałacu królewicza i zapomina o ojcu. Ten daje pantofelki ubogiej Kasi. Mela zakłada je i musi tańczyć. Dokąd zaprowadzą ją tańczące pantofelki?

Nagrody filmowe
2006 - Aniela Lubieniecka
Moskwa (Międzynarodowe Forum Filmowe "Złoty Rycerz") - Nagroda Specjalna

Krawiec Niteczka
Krawiec Niteczka
animacja 13’, scenariusz na motywach bajki Kornela Makuszyńskiego Hieronim Neumann, reżyseria Andrzej Gosieniecki, 2005

Krawiec Niteczka przybywa do miasta, nad którym ciągle pada deszcz. Królewna obiecuje swoją rękę i królestwo temu, kto zatrzyma potoki wody. Krawiec Niteczka widzi, że deszcz płynie z chmury rozdartej przez iglicę wieży. Czy uda mu się temu zaradzić?

Nagrody filmowe
2006 - Andrzej Gosieniecki
Kraków (Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych)-Srebrna Kreska
2007 - Andrzej Gosieniecki Kair (MFF dla Dzieci)-"Brązowe Faraony" w kategorii: Film animowany i serial animowany
2007 - Andrzej Gosieniecki Sichuan (9th Sichuan Television Festival) KINTERNATIONAL "GOLD PANDA" AWARD - BEST TV ANIMATION

Lodowa Gora
Lodowa góra
animacja 13’, scenariusz na motywach baśni Kornela Makuszyńskiego pt. "Bajka o królewnie Marysi, o czarnym Łabędziu i o lodowej górze" Aniela Lubieniecka, reżyseria Robert Turło, 2003

Królewna Marysia lubi dokuczać - kazała zrobić perły z łez biednej Zuzi. Bardzo kaprysi też przy wyborze kandydata na męża. Za karę Czarny Łabędź zabiera ją na lodową górę. Jak długo będzie musiała tam zostać?

Nagrody filmowe
2003 - Robert Turło
Kraków (Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych - Srebrna Kreska dla najlepszego filmu animowanego dla dzieci
2005 - Robert Turło Nowy Jork (The New York Festivals) - Złoty Medal w kategorii "programy dziecięce"

Listopad 2008 | "Baśnie i bajki polskie"

"Baśnie i bajki polskie" prezentujemy dzięki uprzejmości i współpracy TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.

Zywa woda
Żywa woda
animacja 13’, scenariusz na motywach baśni Romana Zmorskiego pt. "Sobotnia góra" Aniela Lubieniecka, reżyseria Witold Giersz, 2003

Trzej bracia wyruszają po kolei na Sobotnią Górę po żywą wodę dla chorej mamy. Jej zródła bronią złe moce, które już wielu śmiałków zamieniły w kamienie. Ten los spotyka także dwóch starszych braci. Cała nadzieja w najmłodszym Piotrku - czy uda mu sie przynieść żywej wody dla mamy i odczarować braci?

Szewczyk Dratewka
Szewczyk Dratewka
animacja 13’, scenariusz na motywach baśni Janiny Porazińskiej Aniela Lubieniecka, reżyseria Artur Wrotniewski, 2005

Szewczyk Dratewka wyrusza na wędrówkę. Ma dobre serce, więc po drodze pomaga pszczołom, kaczkom i mrówkom. Wreszcie przychodzi do miasta, w którym zła czarownica uwięziła w wieży królewnę Annę. Aby ją uwolnić, trzeba spełnić trzy zadania. Kto pomoże Szewczykowi Dratewce pokonać czarownicę ?

O królewnie zaklętej w żabę
O królewnie zaklętej w żabę
animacja 13’, scenariusz na motywach bajki Antoniego J. Glińskiego Ewa Jabłońska, reżyseria Robert Turło, 2005

Sędziwy król postanawia oddać koronę jednemu z trzech synów. Zwraca się do nadwornego astrologa o radę, którego syna wybrać. Astrolog każe królewiczom strzelać z łuku i poszukać żony tam, gdzie trafią ich strzały. Strzała najmłodszego królewicza upada na bagnach obok zielonej żabki. Kandydatki na żony muszą przejść trzy próby. Jak poradzi sobie z tymi zadaniami mała żabka?

Nagrody filmowe
2004 - Robert Turło Kraków
(Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych) - Srebrna Kreska dla najlepszego filmu animowanego dla dzieci
2006 - Robert Turło Kair (MFF dla Dzieci) - Nagroda Jury Profesjonalnego za najlepszy film telewizyjny dla dzieci
2005 - Robert Turło Houston (Worldfest Independent Film Festival) - Nagroda Specjalna Jury w kategorii: film krótkometrażowy, animacja.


Październik 2008 | "Baśnie i bajki polskie"

"Baśnie i bajki polskie" prezentujemy dzięki uprzejmości i współpracy TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.

Bazyliszek
Bazyliszek
animacja 13’, scenariusz na motywach baśni Artura Oppanna Ewa Jabłońska, reżyseria Andrzej Kukuła, 2004

Bazyliszek to taki smok, który zabija spojrzeniem. Do jego piwnicy trafiają Halszka i Maciek. Na pomoc spieszy im ich tato, kowal Ostroga. Czy uda mu się uratować dzieci?

Nagrody filmowe
2004 - Andrzej Kukuła
Kraków (Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych) - wyróżnienie dla filmu animowanego dla dzieci
Złota kaczka Złota kaczka
animacja 13’, scenariusz Aniela Lubieniecka, reżyseria Jacek Kasprzycki, 2002

Zły piekarz wyrzucił swojego pomocnika Lutka za to, że podzielił się on bułką z biedną Emilką. Oboje są teraz bezdomni. Dorożkarz pan Franciszek opowiada im o Złotej Kaczce w starym zamku, która daje pieniądze potrzebującym. Czy Lutek i Emilka trafią do niej?

Dwanaście miesięcy
Dwanaście miesięcy
animacja 13’, scenariusz na motywach baśni Janiny Porazińskiej Monika Chybowicz-Brożyńska i Zbigniew Kotecki, reżyseria Zbigniew Kotecki, 2004

Macocha chce się pozbyć sieroty Zuzi i posyła ją zimą do lasu po fiołki, poziomki i złoto. W lesie Zuzia spotyka braci Dwanaście Miesięcy, którzy spełniają jej prośby. Macocha postanawia wysłać także swoją córkę Rózię, przy przyniosła jeszcze więcej złota. Jak skończy się wyprawa Rózi?

Nagrody filmowe
2004 - Zbigniew Kotecki
Kraków (Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych) - Złota Kreska w kategorii filmów profesjonalnych
2004 - Zbigniew Kotecki Gdynia (do 1986 Gdańsk) (FPFF) - I miejsce w kategorii filmu krótkometrazowego przyznane przez widownię dziecięcą
2005 - Zbigniew Kotecki Poznań (MFF Młodego Widza "Ale Kino") - Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich: I Nagroda dla filmów polskich w konkursie filmów animowanych
2006 - Zbigniew Kotecki Houston (Worldfest Independent Film Festival) - Platinum Remi w kategorii: FILM & VIDEO PRODUCTION: Children's

Wrzesień 2008 | "Baśnie i bajki polskie"

"Baśnie i bajki polskie" prezentujemy dzięki uprzejmości i współpracy TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.

Smok Wawelski
Smok Wawelski
animacja 13’, scenariusz na motywach ludowych Ewa Jabłońska, reżyseria Anna Dudek, 2004

Smykałka i Cholewka znajdują jajo, z którego wykluwa się smok. Jest on nieustająco głodny i pustoszy gród króla Kraka. Żaden ze śmiałków nie potrafi go pokonać. Udaje się to wreszcie Smykałce i Cholewce. Na jaki pomysł wpadli?

O Bartku doktorze O Bartku doktorze
animacja 13’, scenariusz na motywach baśni Hanny Januszewskiej Aniela Lubieniecka, reżyseria Andrzej Kukuła, 2003

Bartek mieszka u doktora Medykusa, gdzie podpatruje, jak ten leczy ludzi. Wkrótce uważa, że posiadł już dosyć wiedzy i Medykus odsyła go do rodzinnej wioski. Po drodze Bartek spotyka śmierć, którą przenosi przez bagna. W podzięce śmierć proponuje mu układ i odtąd Bartek staje się sławnym lekarzem, który się nigdy nie myli. Jednak Bartek łamie umowę ze śmiercią - czy ujdzie mu to na sucho?

O kowalu i diable
O kowalu i diable
animacja 13’, scenariusz na motywach legendy wielkopolskiej: "O Maćku Borkowicu i Diable Borucie" i reżyseria Jacek Adamczak, 2004

Starosta potrzebuje coraz więcej pieniędzy na hulaszcze życie. Sprzedaje zatem duszę diabłu Borucie. Jednak nie dotrzymuje warunków umowy i Boruta postanawia się zemścić z pomocą kowala Wojtka. W jaki sposób ukarali starostę?


Kwiecień 2008

dla dzieci młodszych

Reksio taternik
Reksio taternik
animacja 9’32, scenariusz Lechosław Marszałek i Halina Filek, reżyseria Lechosław Marszałek, 1972

Reksio wraz ze swoim panem wyrusza na wspinaczkę w Tatry. Pies ratuje pana i ratownika wyciagając ich ze skalnej szczeliny, gdzie zepchnął obu złośliwy baran.

Romantyczna przygoda
Przygody błękitnego rycerzyka - Romantyczna przygoda
animacja 10’20, scenariusz Władysław Nehrebecki i Leszek Lorek, reżyseria Lechosław Marszałek, 1963

Błękitny Rycerzyk walczy z groźnym Pająkiem. Dostaje się do niewoli. Wyzwala go wierny mu Konik Polny. Wspólnie uwalniają z niewoli u Pająka Królową Pszczół.

Morska wyprawa
Bolek i Lolek wyruszają w świat - Morska wyprawa
animacja 10’29, scenariusz Władysław Nehrebecki i Leszek Mech, reżyseria Stanisław Dülz, 1977

Bolek i Lolek wybierają się w morska podróż na gapę. Odkryci przez kucharza pomagają mu w pracy. Niebawem stają się ulubieńcami całej załogi statku.

dla dzieci starszych
Magiczne drzewo - bracia
Magiczne drzewo - Bracia
film fabularny, 28’, scenariusz i reżyseria Andrzej Maleszka, TVP 2005

Akcja filmu rozgrywa się zimą przed świętami Bożego Narodzenia. Młodszy i starszy brat zamieniają się rolami. Żródłem przemiany jest drewno do kominka, które - płonąc - spełnia życzenia. Starszy brat zostaje zamieniony w młodszego i odwrotnie, a ich babcia przemienia się w... stary budzik. Bracia muszą sprawdzić się w nowych rolach. Po jednej z kłótni młodszy wyraża życzenie, by starszego pożarł wilk. Ale gdy pojawia się wilk (w ludzkiej skórze), obaj bracia - ostrzeżeni o niebezpieczeństwie przez dzwonek budzika, którym steruje babcia - stają do walki z niebezpieczeństwem. Baśniowa aura łączy się w tym filmie z elementami komediowymi, realistycznie pokazując różne dziecięce emocje.

Nagrody filmowe
2006 - Andrzej Maleszka
Kanada, Banff World TV Fest - Rockie Award
2006 - Andrzej Maleszka Chemnitz, Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży "Schlingel" - Nagroda Główna w kategorii "film krótkometrażowy"
2006 - Andrzej Maleszka Plowdiw, Międzynarodowy Festiwal Filmów Telewizyjnych - "Srebrna Szkatuła" srebrny Grand Prix
2007 - Andrzej Maleszka USA, Emmy Aword w kategorii "programy dla dzieci i młodzieży"


Marzec 2008

dla dzieci młodszych

Spoznilem sie
Spóźniłem się bo...
animacja 5’, Galeria Entropia, 2002

Kolejne dzieci, które spóźniły się do szkoły, opowiadają, dlaczego tak się stało. Ich usprawiedliwienia wypełnia czas całej lekcji.

Spacerek
Spacerek
animacja 1’, scenariusz i reżyseria Aleksandra Popińska, 2004

Zwykły spacerek z pieskiem zakończony odwróceniem porządku rzeczy i zamianą ról spacerowiczów.

LCK
Rycerz doskonały
animacja 1’55, scenariusz i reżyseria Agnieszka Cichonń, Legnickie Centrum Kultury, 2005

W zdobywaniu czegokolwiek wielką rolę odgrywa fortel.

Pies kot i dom
Pies, kot i... dom
animacja 10’29, scenariusz H. Karczewska, A. Huszczo, reżyseria Zofia Oraczewska, 1972

Kot postanawia sprzedać swój dom, ponieważ na jego miejscu ma być zbudowany dom dla psów. Sam szuka możliwości zamieszkania pod dachem nowego budynku.

dla dzieci starszych
Andrzej Maleszka
Wieża Babel cz. 2
film fabularny, 28’, scenariusz i reżyseria Andrzej Maleszka, TVP i Miasto Hanower 1993

Dwie drużyny mieszane polsko-niemieckie, składające się z dzieci z miast partnerskich Hanower i Poznań, biorą udział w turnieju, w którym najważniejsze jest porozumiewanie się bez słów.


Luty 2008

dla dzieci młodszych

Poszukiwacze zlota
2 koty i 1 pies - Poszukiwacze złota
animacja 9’32, scenariusz Zenon Sawa, reżyseria Leszek Komorowski, 1991

Koty wyruszają na poszukiwanie złota w rzece. Tymczasem przed nimi był już tam pies, który zmusza je, by pracowały dla niego. Godzi wszystkich napad Indian.

Mechaniczna igla
Pomysłowy Dobromir - Mechaniczna igła
animacja 10’20, scenariusz Adam Słodowy i Roman Huszczo, reżyseria Roman Huszczo, 1973

Dziadek Dobromira łata sieci poszarpane w czasie burzy. Dobromir wymyśla mechaniczna igłę, która ułatwia i przyśpiesza pracę.

O krasnalach i krecie
O krasnalach i krecie
animacja 11’, scenariusz Z. Kułakowska, A. Maliszewska-Kruk, reżyseria Zofia Oraczewska, 1961

Trzy krasnale zamieszkują pod muchomorem w sąsiedztwie kreta i zaczyna się między nimi walka. Ale gdy kretowi zagraża wąż, krasnale ratują go i wszyscy rozstają się w zgodzie.

dla dzieci starszych
Tajemnice Wiklinowej Zatoki - Zasiedliny
Tajemnice Wiklinowej Zatoki - Zasiedliny
animacja z dialogami, 28’, scenariusz Jerzy Maciej Siatkiewicz i Wiesław Zięba, reżyseria Wiesław Zięba, 1984

Bohaterem jest młody piżmak, który właśnie zaczyna samodzielne życie: wyprowadza się od rodziców i zamieszkuje we własnym domu w pobliżu farmy.

Nagrody filmowe
1984 - Wiesław Zięba
Łódź (Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego) - Nagroda za działalność popularyzatorską

patrz recenzja >

Styczeń 2008

Magiczne drzewo - Drewniany pies
Magiczne drzewo - Drewniany pies
film fabularny, 27’, scenariusz i reżyseria Andrzej Maleszka, TVP, 2003

Zbliża się Wigilia, pora na prezenty gwiazdkowe. 8-letni Jacek marzył o psie rasy husky. Kiedy rodzice postanowili spełnić jego marzenie, okazało się, że syn jest uczulony na sierść. Pieska trzeba było oddać w dobre ręce, ale pozostały sanki, które husky miał ciągnąć. Nieoczekiwanie Jacek odkrywa, że nie są to zwykłe sanie, ale mają psie nawyki: reagują na głos właściciela, potrafią same jeździć, a w razie potrzeby nawet sprowadzić pomoc.

Nagrody filmowe
2004 - Andrzej Maleszka
Montevideo (FF dla Dzieci "Divercine") Nagroda Jury Dziecięcego
2004 - Andrzej Maleszka Monachium (MF Telewizyjny "Prix Jeunesse International") nagroda publiczności "Heart Programme Award", nagroda jury dziecięcego, Nagroda Główna w kategorii filmów
2005 - Andrzej Maleszka Kair (MFF dla Dzieci) Nagroda Międzynarodowego Jury dziecięcego i "The Bronze Cairo"
2005 - Andrzej Maleszka Bratysława (Festiwal "Prix Danube") Grand Prix
2005 - Andrzej Maleszka Kanada, Banff World TV Fest - Rockie Award
2007 - Andrzej Maleszka USA, Emmy Aword w kategorii "programy dla dzieci i młodzieży"

patrz recenzja >
Tajemnice Wiklinowej Zatoki - Magiczna Gwiazda
Tajemnice Wiklinowej Zatoki - Magiczna Gwiazda
animacja z dialogami, 28’, scenariusz Jerzy Maciej Siatkiewicz, reżyseria Wiesław Zięba, 2003

Szczur Archibald odwiedza zaprzyjaźnioną rodzinę piżmaków i opowiada im o swoich przygodach w wielkim mieście. Spędził tam jakiś czas "pracując" w towarzystwie innego szczura w supermarkecie. Świat ludzi okazał się jednak mało przyjazny: beton, stal, uliczny zgiełk, tłok, spaliny... Ale było też coś, co warto zapamiętać - Noc Magicznej Gwiazdy, gdy zwierzęta zawierały rozejm i gromadziły się na wspólnym posiłku.

patrz recenzja >

 

partnerlogos